Veiveriečių sveikata medicinos klinika

PASIRUOŠIMAS TYRIMAMS

Kaip teisingai paruošti ir paimti mėginį šlapimo tyrimui

Šlapimo mėginį ištyrimui į laboratoriją būtina pristatyti per 2 valandas. Moterims nerekomenduojama šlapimo tyrimą atlikti mėnesinių metu, o 2-3 dienos po jų.

Tokiame šlapimo tyrime didelė tikimybė aptikti kraujo ląstelių – eritrocitų. Tyrimo rezultatai bus netikslūs, jei šlapimas surinktas su priemaišomis (išmatomis, dezinfekcinėmis priemonėmis, pudra, riebalais).

Visos priemaišos, nors ir nepastebimos, gali keisti šlapimo tyrimo rezultatus, todėl labai svarbu teisingai surinkti šlapimo mėginį. Prieš tyrimą nusiplaukite muilu rankas ir lytinius organus. Gerai nuplaukite paprastu vandeniu. Nusausinkite išorinius lytinius organus. Muilas dezinfekuoja odos paviršių, todėl mikroorganizmai nepatenka į šlapimo mėginį. Švariai nusiplovus ir nusausinus užtikriname, kad į šlapimo mėginį nepateks priemaišų (net ir vandens).

Šlapimą tyrimui rekomenduojama surinkti tik į vienkartinius indelius, kuriuos galite įsigyti laboratorijose arba vaistinėse. Taip užtikrinama, kad į surinktą šlapimą nepateks kitos medžiagos, kurios gali keisti šlapimo tyrimo rezultatus. Pvz. riebalų, baltymų likučiai ir kt.

Tyrimui rekomenduojama surinkti tik rytinį šlapimą. Tyrimui surinkite tik vidurinę šlapimo porciją, t.y. pirmajai šlapimo porcijai leisti tekėti į klozetą, surinkti vidurinės šlapimo porcijos apie 50-100 ml, o likusį šlapimą leisti tekėti į klozetą. Šlapimo tyrimui atlikti reikia apie 30-50 ml (minimalus kiekis – 10 ml). Taip užtikrinama, kad į surinktą šlapimą nepateks kitos medžiagos, kurios gali keisti šlapimo tyrimo rezultatus. Pvz. riebalų, baltymų likučiai ir kt.

Ant indelio užrašykite savo vardą, pavardę, gimimo metus, ėminio surinkimo laiką. Pažymėtas indelis suteiks daug informacijos laboratorijos darbuotojams bei neleis pasimesti mėginiui.

Kaip teisingai surinkti Išmatų mėginį

Išmatos tyrimui renkamos į specialius išmatų surinkimo indelius, kuriuos galite įsigyti vaistinėse. Tyrimui netinka išmatos po klizmos procedūrų, žvakučių, laisvinamųjų ir kitų vaistų, turinčių įtakos išmatų formavimuisi, vartojimo. Taip užtikrinama, kad į surinktas išmatas nepateks kitos medžiagos, kurios gali keisti tyrimo rezultatus. Laboratorijos darbuotojams bus lengviau surinktą mėginį panaudoti tyrimui.

Indelyje esančiu šaukšteliu iš 3-4 vietų paimamos išmatos ir įdedamos į plastikinį indelį. Turi būti užtikrinamas reikiamas mėginio kiekis.

Ant indelio užklijuojama etiketė, kurioje užrašomas vardas, pavardė, mėginio paėmimo data ir laikas. Tiriami tik tinkamai pažymėti mėginiai

Išmatų mėginys parazitų (kirminų, spalinių kiaušinėlių ir kt.) tyrimui į laboratoriją turi būti pristatytas nedelsiant (per 2 valandas), geriausia, kai išmatos dar šiltos. Laiku pristatyto mėginio rezultatai bus tikslesni.

Išmatų mėginys koprologiniam ir slapto kraujavimo tyrimams į laboratoriją gali būti pristatytas per 24 valandas. Laiku pristatyto mėginio rezultatai bus tikslesni.

Kaip teisingai surinkti Išmatų mėginį FOB - slapto kraujavimo tyrimui

3–4 dienas prieš slapto kraujavimo tyrimą nevalgykite termiškai neapdorotos mėsos, žuvies, vaisių ir daržovių, kurių sudėtyje yra peroksidazės (krienų, žiedinių kopūstų, šparaginių pupelių, obuolių, apelsinų), kelias dienas nenaudokite aspirino, kitų skrandį dirginančių nesteroidinių ir steroidinių priešuždegiminių vaistų, geležies preparatų, negerkite alkoholio. Bus gaunami teisingai neigiami arba teisingai teigiami rezultatai.

Kaip teisingai pasiruošti kraujo tyrimui

Prieš atliekant kraujo tyrimus rekomenduojama nevalgyti 8 – 12 valandų. Svarbu prisiminti, kad sultys, arbata, kava, ypač su cukrumi, – taip pat maistas. Leidžiama gerti tik vandenį. Kraujo cheminė sudėtis pavalgius gali keistis net iki 50%! Padidėja fermentų, riebalų, cukraus, baltymo kiekiai, kraujo ląstelių skaičius.

Nerūkyti 1 valandą iki tyrimo.Rūkymas keičia kraujo ląstelių skaičių, dydį. Taip pat padidėja kai kurių fermentų, hormonų, vėžio žymenų kiekiai.

Vengti nervinio streso. Prieš kraujo paėmimą nusiraminti bent 10 – 15 minučių. Patiriant stresą kraujyje padaugėja hormonų kiekiai, padidėja kraujo ląstelių skaičius.

Nepatariama atlikti kraujo tyrimų po rentgenologinių ir ultragarsinių tyrimų, masažo, refleksoterapijos arba fizioterapijos procedūrų, chirurginių intervencijų. Pavyzdžiui, antibiotikai gali pakeisti kraujo ląstelių sudėtį.

Nevartoti alkoholio 1 – 2 dienas prieš tyrimą. Jei kraujo tyrimo atlikimo išvakarėse numatoma šventė, geriau atidėkite tyrimą 1-2 dienom. Tiek vienkartinis, tiek lėtinis alkoholio vartojimas keičia kraujo sudėtį. Priklausomai nuo tyrimo jo rezultatas gali padidėti arba sumažėti.

Vengti fizinio krūvio. Prieš kraujo paėmimą pailsėti 10 – 15 minučių. Po fizinio krūvio gali padidėti kai kurių hormonų, fermentų kiekis, kraujo ląstelių skaičius.

Kai kurie vaistai gali daryti įtaką kraujo tyrimų rezultatams. Būtinai pasakykite apie vartojamus vaistus savo gydytojui. Pavyzdžiui, antibiotikai gali pakeisti kraujo ląstelių sudėtį.

Kartojant kraujo tyrimus ir norint gauti kuo tikslesnius rezultatus, patariama juos atlikti tuo pačiu dienos metu ir toje pačioje laboratorijoje. Atminkite, kad vertinti tyrimų rezultatus gali tik Jūsų gydytojas.

Kaip pasiruošti prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimui

Dieną prieš PSA tyrimą būtina vengti fizinio krūvio, važiavimo dviračiu, jodinėjimo, kaitinimosi karštoje pirtyje.

Dieną prieš tyrimą nevalgyti aštraus maisto ir negerti alkoholinių gėrimų bei nevartoti narkotinių medžiagų.

Prieš atliekant PSA koncentracijos nustatymo kraujyje tyrimą, rekomenduojama dvi dienas prieš tyrimą susilaikyti nuo lytinių santykių.

Prostatos biopsijos tyrimas gali ženkliai padidinti PSA tyrimo rezultatus, todėl patariama PSA tyrimą atlikti prieš biopsiją arba praėjus 4 – 6 savaitėms po biopsijos procedūros.

PSA tyrimą rekomenduojama atlikti prieš digitalinį rektalinį tyrimą (DRT);

  • prieš atliekant prostatos masažo procedūrą;
  • transrektalinį ultragarso tyrimą;
  • veloergometrinį tyrimą;
  • cistoskopiją arba praėjus 1-3 savaitėms po šių procedūrų.

Nepatariama atlikti porentgenologinių ir ultragarsinių tyrimų, masažo, refleksoterapijos arba fizioterapijos procedūrų.